Ашық сабақ
Өрге жүзген өрен
|
|||||||||
Сабақ: Өрге жүзген өрен
|
Мектеп: «Ескелді ауданы әкімдігінің Қарабұлақ орта мектебі МДШО» КММ |
||||||||
Күні: 31.01.2017 |
Мұғалімнің есімі: Махамбетова Р.Қ. |
||||||||
Сынып: 8 «Б» |
Қатысқандар саны: 10
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
О6. Тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. А4. Идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау. Ж5.Тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу |
||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Жабық сұрақтарға жауап бере алады. |
|||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: жаңа әдістерді қолданып, жұмыс істей алады. Жабық сұрақтарға жауап бере алады. Мәтіннің ішінара аудармасын біледі, түсінеді. |
|||||||||
Кейбір оқушылар: тапсырмаларды дұрыс құрай алады, ойын тиянақтай біледі. Жабық және ашық сұрақтарға жауап бере алады.Мәтіннің ішінара аудармасын біледі, түсінеді. Мәтіннің мазмұнын айта алады. |
|||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: грамматикалық және орфографиялық нормаларды сақтай алады. Мәтінді мәнерлеп оқи алады. |
||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қызметтік баспалдақ – служебная лестница Іріктеру – отбор дәнекер – посредник Жергілікті- местный жалқау екен - был лентяем сырқат - болезнь мүлкімді - имущество ұлын аяп - пожалев сына |
|||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: Рустамның жұмыс істетін қызметі. Рустамның арманы. Грузин ертегісінде әкесі бар мүлкін кімге қалдырғысы келді? Баласының айласы. Еңбекпен табылған ақша. |
|||||||||
Оқылым бойынша ұсыныстар: 8.О6. Тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру; мәтінді органайзер арқылы түсіндіру |
|||||||||
|
Ишара: https://www.youtube.com/watch?v=HYonIeX85PA Мультфильм «О страхе на пути к успеху» |
||||||||
Алдыңғы оқу 3 мин |
Мәтіндердерді оқып келу. |
||||||||
ЖОСПАР |
|||||||||
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||
Басы 2 мин
7 минут
15 мин
|
Т/Ж сыныпты топқа бөлу (Оқушылардың аттарының бас әрпі бойынша (дауысты, дауыссыз дыбыс) топқа бөлу
«Ойлан.Бірік.Бөліс» стратегиясы
1-топ: «Өрге жүзген өрен» мәтіні 2-топ: «Еңбекпен тапқан тиын» мәтіні Топтар мәтіндерді тізбектеп оқып шығады. Мәтін мазмұнын түсіну үшін сөздікті қолданады. 1-топ. «Балық қаңқасы» әдісі бойынша постерге жазып, жалпы мазмұнды айтады. Оқылған материалдың себебі мен салдарының байланысын (негізгі ой, кейіпкерлер, оқиға) анықтау
Оқушылар себебі: «Қазақмыс» аудармашы; қызметтік баспалдақ; байқау; жұмысшылар мен шетел мамандары арасында; екінші мамандықты; Мәскеу институты; шетелдік мамандар азайды; екі мамандық болса; Салдары: ауысты; арманы, құжат ұсынды; дәнекер; ойлайды; инженер болу; ұлттық кадр болу; жұмыс оңай табылады;
2-топ. «Балық қаңқасы» әдісі бойынша жалпы мазмұнды айту Оқылған материалдың себебі мен салдарының байланысын (негізгі ой, кейіпкерлер, оқиға) анықтау
Ф Оқушылар себебі: ерке ұл; әкесі; қарт әйеліне; анасы баласына; бала әкесіне алтын; әкесі баласына; баласы; анасы баласына; бала бір апта жұмыс істейді; әкесі ақшаны отқа лақтырады; әкесі қуанды. Салдары: жалқау; бағып қағып, киіндіреді; ештеңе қалдырмайды; алтын береді;отқа лақтырады; еңбекпен таппады; кетіп қалады; жұмыс істеп тап; тиынын әкесіне береді; жалаңаш қолымен ақшаны алады; көзім жетті. |
оқулық
АКТ музыка оқулық постер |
|||||||
Ортасы
5 мин
5 мин |
ЖЖ Тапсырмалар: Ф (өзара кері байланыс) Сұрақ: Екі баланың бір-бірімен қандай байланысы бар? ВЕНН диаграммасын толтырыңдар. Венн диаграммасы
1-мәтін.ұл бала, аудармашы, жұмыс,еңбекқор, арман, тәжірибе, еңбек, мамандық, 2-мәтін. ерке ұл, жалқау, әкесі, анасы, еңбек, жұмыс, қулық, ақша, пеш ІV. Жеке дара жұмыс. (ашық, жабық сұрақтар) 1. Рустамның мамандығы не? 2. Рустам нені армандады? 3. Рустам қайда оқығысы келеді? 4. Ол арманына жетеді ме? 1. Кімнің ерке ұлы болды? 2. Қарт жиған мүлкін ұлына бергісі келді ме? 3. Әкесі ақшаны қайда лақтырды? 4. Ұлы ақшаның қайдан келетінін түсінді ме?
|
презентация
карточкалар |
|||||||
Аяқта луы 3 мин
|
Обратная связь: «Алма ағашы»
Көк алма + (бәрін түсіндім)
Қызыл алма - (қиын болды) |
стикерлер |
|||||||
1мин |
Үйге тапсырма: 146-бет, 5-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу, мағынасын айту. |
презентация |
|||||||
4 мин |
Рефлексия «Табыс критерийлері» |
кесте |
|||||||
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен |
Сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды. Мәтіндердің мазмұнын түсінді. Берілген тапсырмалар мен сұрақтар бойынша өз пікірлерін ортаға салды,өз көзқарасыңызды білдірді, бағалады (бағалау)
Сабақ балаларға ұнады. Қолданған стратегиялармен жұмыс істеу қиынға соққан жоқ. Басым көпшілігі сөйлемдерді қысқа қайырып айтады (Жай сөйлем мен сөз тіркестері)
Уақытты тиімді пайдаландым.
Оқушылардың қызығушылығын бұдан әрі арттыру үшін, өзге стратегияларды қолданамын. |
||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? «Балық қаңқасы» әдісі, ашық және жабық сұрақтар Қандай нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Топтық жұмыста ынтымақтастықта жұмыс істеу, бейнематериал Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Өзгеше әдіс қолдану. |
|||||||||
Оқушының аты____________________________________________
|
Табыс критерийлері (дескриптор)
|
1 |
2 |
3 |
||
1 |
Мәтінді мәнерлеп оқи аламын, мағынасын түсінемін. |
|
|
|
||
2 |
Берілген тапсырмаларды мұқият тыңдай аламын, түсінемін.
|
|
|
|
||
3 |
«Балық қаңқасы» әдісі бойынша жалпы мазмұнды айта аламын. |
|
|
|
||
4 |
Мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстырамын және талдау жасай аламын. |
|
|
|
||
5 |
Сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жаза аламын
|
|
|
|
||
6 |
Берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын. |
|
|
|
||
Жалпы ұпай
|
|
|
|
|||
14-18 балл –«5» 11-12 балл -«4» 9-11балл -«3» 1-8 балл –«2» |
|
|
|
|||