Ашық сабақ
«Рахман қайнарлары» демалыс-сауықтыру орны
Пәннің аты: Қазақ тілі |
Уақыты: 14.11.2016 ж. |
сынып: 8б |
Мұғалім: Махамбетова Р. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың атауы № 39 |
«Рахман қайнарлары» демалыс-сауықтыру орны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сілтеме |
Қазақ тілі: Учебник для 8 кл.общ.школ с рус.яз.обучения /Дюсебаев С., Байтилеуова Г., Боранбаева Г.– Алматы: Мектеп, 2016 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты |
О1. Мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру. Ж3.Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу. ТБ1.3. Есімшенің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. Оның шақтарын ажырата білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу нәтижесі |
- Мәтіндердің мазмұнын түсінеді; - Ойын жеткізе біледі; - Кесте, диаграмма, сызба, сурет салу арқылы ақпаратты салыстыра алады; - есімшені қызметін біледі, оның шақтарын ажыратады; - Қазақ тілінде дұрыс сөйлеуге, жазуға үйренеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Психологиялық ахуал |
Психологиялық дайындық (2-мин) «Жүректен - жүрекке» шеңбері Мейірімді
жүрекпен, |
Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру (4 мин) |
Мақал-мәтелдерді жатқа сұрайды |
Мақал-мәтелдерлі жатқа айтады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу (2 мин) |
Сыныпты 2 топқа бөлу
|
Оқушылар топқа бөлінеді. «Табиғи саябақ» тобы «Шипажай» тобы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту |
Тақырыпқа сәйкес бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=1LNIbtVPfz8 «Рахман қайнарлары» демалыс-сауықтыру орны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы (1мин)
15 мин
Ортасы 7 мин
2 мин
4 мин
|
1. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
Екі топқа екі мәтін беріледі. «Табиғи саябақ» тобы «Рахман қайнарлары» сауықтыру орны» мәтініне «Хикая картасы» әдісі бойынша, «Шипажай» тобы «Барлықарасан» шипажайы мәтініне «Қабырғадағы рөл» әдісі бойынша графикалық оганайзерлер арқылы мәтін мазмұнын түсіндіреді.
1. Венн диаграммасы арқылы оқушылар екі мәтінді салыстырып, ортақ сипатын жазады.
2. Тақырыпқа сәйкес https://www.youtube.com/watch?v=1LNIbtVPfz8 «Рахман қайнарлары» демалыс-сауықтыру орны» бейнематериалын көрсету.
3. Есімшенің шақтарын ажырату үшін семантикалық картаны толтыруға тапсырма беріледі. Семантикалық карта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 3 мин
|
Рефлексия. «Бұл сабақ саған қаншалықты қиын болды?»
|
Оқушылар сабақтың қаншалықты қиын болғандығы жөнінде саты бойынша көрсетеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин |
75-бет, 4-тапсырма |
Күнделіктеріне жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 3 мин |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Дескрипторлар
|
Бағалау парақшасын толтырады. Дескрипторлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Обратная связь 1 мин |
|
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескрипторлар
Критерий |
Дескриптор |
Жетістік деңгейі |
О. Мәтінді оқу
|
Мәтінді ежелеп оқимын.(техника чтения слабая) |
1 |
Мәтінді оқыдым, алайда оны түсінбедім. (Читал(-а), но не смог(-ла) перевести) |
2 |
|
Мәтінді оқып, мазмұнын сөздік арқылы түсінемін. (читал(-а), смог(-ла) перевести с помощью словаря) |
3 |
|
Мәтіннің мазмұнын толығымен түсініп айтып беремін. (Читаю, могу пересказать на каз.языке) |
4 |
|
Ж.Постермен жұмыс
|
Тақырып мазмұнын аша алмадым, постер қорғауға қатысқаным жоқ. (Не смог(-ла) раскрыть тему, не выступал(-а) |
0 |
Тақырып мазмұны ашылды, бірақ толықтыру қажет. Ойды жеткізу тілі түсініксіз болды (Тему раскрыл(-а), но не полностью, подробно не рассказал(-а) |
1 |
|
Тіл байлығым жақсы, ойды жетік жеткізе білдім, өз пікірімді пайымдадым. (рассказал(-а) по картинке текст, высказал(-а) свое мнение) |
2 |
|
Ж. ВЕНН диаграммасы (графикалық органайзер) |
Диаграмманы толтыруға қатысқан жоқпын (не заполнял-а) диаграмму ВЕНН) |
0 |
Диаграмманы толтыруға қатыстым (заполнял(-а) диаграмму ВЕНН) |
1 |
|
ТБ Семантикалық карта |
Жартылай дұрыс (половина правильные) |
1 |
Бәрі дұрыс (все правильные) |
2 |
Ең жоғары 9 балл
«5» - 95% -100% 9 б.
«4» - 76% -94% 8-7
«3» - 50% -75% 6-5
«2» – 50%төмен, 4-0 б.